ODTÜ’de Kundaklama Şüphesi Artıyor

Bozoğlu, “Şu ana kadar Türkiye’de hiçbir orman yangının faili ortaya çıkarılamamıştır…’

Cumhuriyet Gazetesi 20 Eylül 2015

Kampüste aynı anda beş noktada birden yangın çıktı, 500 ağaç zarar gördü.
Geçtiğimiz ODTÜ kampüsünde beş noktada birden başlayan yangın, 20 hektarlık alana yayıldı, beş yüze yakın ağaç zarar gördü. Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre henüz yangının nedeni bilinmezken, sivil toplum kuruluşları; üniversite, Büyükşehir Belediyesi ve hükümet arasındaki arazi tartışmasına dikkat çekti.
ODTÜ arazisindeki yangın geçen salı günü beş noktada eş zamanlı olarak başladı. 20 hektarlık alana yayılan alevlerde, 155 ağaç tamamen yandı, 341 ağaç ise zarar gördü. Üniversite yetkilileri, yangının nedeninin henüz bilinmediğini açıklarken, yangının birden fazla yerde başlaması, bilinçli olarak yapıldığı ihtimalini akıllara getirdi.
Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Alakan, Cumhuriyet Ankara’ya yaptığı açıklamada, yangının rant veya proje amaçlı çıkarıldığını düşünmek dahi istemediklerini ancak kampüs içindeki birçok alanın hükümet ve Büyükşehir Belediyesi (BŞB) tarafından talep edindiğine dikkat çekti.
Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu da daha önce de kampüsün İncek’e bakan tarafında bir yangın çıktığını anımsatarak, son yangında kundaklama şüphesine dikkat çekti. “Özellikle Melih Gökçek’in ODTÜ’yü hedef alan ve Ankara halkını kutuplaştırmaya yönelik açıklamaları, şehir merkezindeki tek oksijen kaynağı olan ODTÜ ormanının geleceğini tehlikeye atıyor” diyen Bozoğlu, bu tür yangınların, ormanı toplumun gözünde değersizleştirme çabasıyla çıkarıldığını belirtti.
Orman yangınlarında, yakanın cezasız kaldığını söyleyen Bozoğlu, “Şu ana kadar Türkiye’de hiçbir orman yangının faili ortaya çıkarılamamıştır, öncelikli olarak teknik inceleme ile yangının sorumlusu bulunmalıdır. Aksi takdirde orman yangınları sürer” diye konuştu.