Olmayan elektriği taşımak için ağaç kesiliyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Bartın’ın Saraylı köyündeki ağaç katliamı yapılan bölgeye ziyaretinde, ‘ÇED inceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında daha önce ÇED süreci durdurulmuş olan bir termik santral projesine, iletim hattı yapmaya başlamak kamu kaynaklarının yanlış kullanıldığının da göstergesidir’ dedi.

Bozoğlu, Türkiye’de yaşanan çevre sorunlarını, bu sorunlara neden olan hukuksuzlukları, yapılan yanlış uygulamaları yerinde görmek üzere başlattığı teknik gezi kapsamında 2 Aralık Pazar günü ağaç katliamı yaşanan Bartın Saraylı Köyü’ne gitti.

Bartın Platformu üyeleri ve çevrecilerin hazır bulunduğu Saraylı köyünde basın açıklaması yapan ÇMO Başkanı, ‘Bartın Saraylı köyünde elektrik iletim hattı için ağaç kesimine başlanmıştır. Elektrik iletim hattının ise bir ucu Zetes Termik Santrali’nde diğer ucu ise ÇED süreci devam eden ve yapılıp yapılmayacağı belirsiz olan Amasra’daki Hema Termik Santrali’ndedir. Bu durum Nasreddin Hoca’nın mezarını akıllara getirmektedir: Duvar yok ama asma kilitli kapı var’ diye konuştu.

Yapılan bu büyük hatanın, bir plansızlığın da göstergesi olduğunu kaydeden Bozoğlu şunları söyledi:

‘Halkın yoğun olarak tepki verdiği, ÇED inceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında daha önce ÇED süreci durdurulmuş olan bir termik santral projesine, iletim hattı yapmaya başlamak nasıl açıklanır? Plan olmadan yine sürece başlama hatasında bulunulmuştur. Amasra Belediyesi, Bartın Belediyesi, Bartın ve Amasra halkı termik santrale karşı olduğunu hem yazılı hem de toplantılarda sözlü olarak belirtmelerine rağmen Ankara bu tepkilere kayıtsız kalmaktadır.`

ÇMO Başkanı Bozoğlu, projede yer alan çelişkili ifadelere de değinerek, ‘Proje güzergahında yer altı ve termal su kaynaklarının bulunmadığı belirtilmiştir. Hangi bilimsel çalışmaya göre karar verildiği belirsizdir‘ dedi. Raporda, güzergâh üzerinde mera alanı bulunması durumunda gerekli izinlerin alınacağının belirtildiğini ifade eden Bozoğlu, ‘Tarım alanına denk gelmesi durumunda, masrafların firma tarafından karşılanacağı vurgulanmıştır. Bu ifadeler bile güzergâh üzerinde yeterli inceleme yapılmadığını göstermektedir. Direklerin inşaatı sırasında çıkacağı tahmin edilen hafriyat ve emisyon değerleri eksik hesaplanmıştır. 380 kv‘lik bir iletim hattı için 43 bin ağacın kesilebileceği raporda belirtilmektedir‘ diye konuştu.

Bozoğlu, açıklamanın ardından Bartın Platformu üyeleri ile birlikte  şirketin açtığı su kuyuları, atık yerleri gibi diğer sorunlu bölgeleri de ziyaret ederek, konu hakkında bilgi aldı.

Haberi izlemek için linkleri tıklayın:

http://youtu.be/zRqK2_Tjtx8

http://youtu.be/BMbD8X5bgs0