SEL RİSKİ DOĞAR

Geçen yıl Eymir ve Mogan Gölü’nün ıslah edilmesi için imzalanan protokolde, atık su arıtma tesisi yapılmasının planlandığı ortaya çıktı. ÇMO ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu, “Gölbaşı hatta Ankara için sel riski doğar” uyarısı yaptı.

Milliyet Gazetesi 27 Temmuz 2015

Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi, geçen sene Eymir Gölü ve Mogan Gölü’nün ıslah edilmesi için protokol imzaladı. Protokol kapsamında Eymir ve Mogan Gölü arasındaki sazlık alana atık su arıtma tesisi yapılmasının planlandığı ortaya çıktı. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, 500 bin metreküp su tutma kapasitesi olan ve doğal taşkın seti olarak tanımlanan söz konusu sulak alana arıtma tesisi yapılmasının Gölbaşı, hatta Ankara’da sel riski doğuracağını söyledi. Bozoğlu, “Buradan çıkacak suyu Eymir Gölü’ne verecekler; Eymir taşacak. 30 bin metreküp sudan bahsediyoruz; bu bir kanal aslında. Tesisin, İmrahor Vadisi’ne yapılması planlanan Ankara Boğazı Projesi’nin su kaynağı olarak kullanılacağını öngörüyoruz. Birileri kayık yüzdürecek diye Gölbaşılınm hayati riske atılıyor. Eymir Gölü’nün ekosistemi altüst ediliyor” dedi.
İki bakanlık, Büyükşehir ve Gölbaşı Belediyesi, 30 Eylül 2014’te protokol imzalayarak, Eymir Gölü ve Mogan Gölü için Islahat Projesi başlattı. Proje kapsamında Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizlenmesi ve Eymir ve Mogan Gölü arasındaki sazlık alana biyolojik atık su arıtma tesisi yapılması kararlaştırıldı.
Milliyet’e konuşan Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Bozoğlu, “Gölbaşı’ndan toplanan atık sular halihazırda Tatlar Alık Su Arıtma Tesisi’ne gönderiliyor. Neden şimdi bugün 118 bin kişinin yaşadığı Gölbaşı’nın bütün pisliğini, tüm atık suyunu yeni tesis kurarak burada arıtmaya çalışıyorlar? Yerleşim alanlarının dibinde arıtma tesisi olmaz” dedi.
500 bin metreküp su tutuyor
Bozoğlu, şunları kaydetti:

“Devlet Su İşleri (DSİ), 19 Nisan 2011 tarihli yazısında arıtma tesisi kurmak istedikleri alanı doğal taşkın seti olarak tanımlıyor.
Söz konusu alan doğal taşkın alanı. Burası Eymir Gölü ve Mogan Gölü arasında bütünsel bir yapı arz ediyor ve Eymir Gölü’nün başındaki sazlık alanlarla birlikte yağmurda sel riskini ortadan kaldırıyor. Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü de 13 Şubat 2015’te burası için ‘doğal set kapanı’ diyor ve yapay müdahale yapılmasının sağlıklı olmayacağını söylüyor. Belediyeler ve iki bakanlık arasında yapılan protokol sonrasında ise tüm kurumların topu birbirine attıklarını görüyoruz. Burası sulak alan, yükselti ve yapılaşmaya açılmamalı.
500 bin metreküp su tutma kapasitesi olan ve doğal taşkın seti olarak tanımlanan söz konusu sulak alana arıtma tesisi yapılması, Gölbaşı, hatta Ankara’da sel riski doğurur.
Peki bu tabloya rağmen neden ısrarla bu tesisi yapmak istiyorlar? Çünkü buradan çıkacak suyu Eymir Gölü’ne verecekler. Eymir’e yoğun su girişi olacak ve Eymir taşacak. 30 bin metreküp sudan bahsediyoruz. İlk aşamada 2 metre genişliğinde bir boru sistemi düşünün ve sürekli su akıyor. Tesisin İmrahor Vadisine yapılması planlanan Ankara Boğazı projesinin su kaynağı olarak kullanılanacağını ön görüyoruz. Burada rant var.
Birileri kayık yüzdürecek diye Gölbaşılının hayatı riske atılıyor. Eymir Gölü’nün eko sistemi alt üst ediliyor.’

Halk toplantısı 11 Ağustos’ta

Bozoğlu, Eymir Gölü ve Mogan Gölü arasındaki sazlık alana yapılması planlanan atık su arıtma tesisi projesi için 11 Ağustos’ta halkın katılımı toplantısı düzenleneceğini belirterek, “Önce Gölbaşılıları, sonra da tüm Ankaralıları çok geç olmadan yaşam alanlarına sahip çıkmaya, bu toplantıya katılmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Hürriyet Gazetesi 27 Ağustos 2015

Aydınlık Gazetesi 27 Ağustos 2015