Su Kanunu Çalışmamız var

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş’ı ziyaretinde, ‘Oda olarak Su Kanunu hakkında kapsamlı çalışma yaptık’ dedi.

ÇMO Başkanı Bozoğlu ve Genel Sayman Gökşin Tekindor, Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş’ı, TBMM’deki makamında ziyaret etti. Genel çevre sorunları ile Su kanunu ve Biyo Çeşitlilik Kanun tasarıları hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede Bozoğlu, ÇMO olarak Su Kanunu hakkında kapsamlı çalışmaları olduğunu dile getirdi.

Bozoğlu, 2009 yılında AB’ye uyum süreci kapsamında çevre konusunda güzel atılımlar yapıldığını ancak bunun devam ettirilemediğini kaydederek, ‘Yeni yönetimimizle doğru işleri sahiplenen, destek veren bir anlayışla, çevre için mücadele eden bütün kesimlerle birlikte hareket etmek istiyoruz’ diye konuştu.

Çevre görevlisi konusunda görüşlerini aktaran ve kamuda daha fazla çevre mühendisi istihdamının sağlayacağı faydalara da değinen ÇMO Başkanı, ‘Ne kadar çok meslektaşımız istihdam edilirse o kadar güzel işler yapılır’ dedi.

Daha önce Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü, Çevre Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Çevre Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Bakan Danışmanlığı ile  Orman ve Su işleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı görevlerini yürüten Pektaş, Türkiye’nin doğasının güzelliğinden söz ederek, çevrenin korunmasının önemini vurguladı.

ÇMO görüş ve önerilerini dinleyerek kaydeden Komisyon Başkanı, ‘Çevre ve korunması çok önemli.  Çevreye zarar verip sonra düzeltmek için büyük paralar harcamaktansa, koruyucu önlemler almak çok daha az maliyetli. Bu konuda yapılacak işlerde meslek odaları ve STK’ların görüşlerinin de alınmasını oldukça önemli buluyorum’ diye konuştu.

Oldukça sıcak bir atmosferde geçen görüşmede Cihan Pektaş, ÇMO’yu ziyaret edebileceğini belirtti.