Sürdürülebilir yaşam için çalışanlar İstanbul’da Buluştu

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yeşil Sektör 2016` seminerine katılarak, ‘Türkiye‘de çevre yönetim aracı olarak çevresel etki değerlendirme ve güncel örnekler’ konulu sunum yaptı.

Bir önceki yıl da konuşmacı olarak katıldığı seminerden memnun ayrılan Bozoğlu, ‘Farklı üniversitelerden çevre mühendisliği öğrencileri de geldi. Onlarca öğrencinin ülkedeki olumsuzluklara rağmen salonu doldurması umut verici. Beni tekrar motive etti’ dedi.
Kendisine plaket yerine adına dikilen ağaç fidanları sertifikası sunulmasından çok etkilenen ÇESAM Başkanı duygularını şöyle ifade etti:
‘YTÜ Çevre Kulübü 2015 yılındaki uçak seyahatlerimden kaynaklı sera gazı emisyonlarımı gidermek için 10 adet fidan diktirmiş. Çok iyi düşünmüşler. Plaketten çok daha akıllıca ve yararlı. Gerçi fidanlar ağaç olunca o etkiyi görebileceğiz ama bir yerden başlamak lazım. Bundan sonraki çevreye dair etkinliklerde her bir konuşmacı için 10 ağacın kesilmesini engelledik denebilse ne güzel olur…’

Sürdürülebilir bir yaşam için çalışanları buluşturan Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Kulübü’nün 14-15 Mart tarihinde üniversitenin Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi`nde gerçekleştirildiği seminerde, Medya ve İletişim, Çevre Politikaları, Sürdürülebilir Şehirler, Tüketim, Enerji, İklim Değişikliği, Sürdürülebilirlik Sistem Tasarımı, Yeşil Ekonomi, Alternatif Çevre Mühendisliği konuları ele alındı.