TAZMİNAT DAVASINI ASIL BİZ AÇACAĞIZ

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, düzenlediği basın toplantısında, söküm için İzmir Aliağaya getirilen Kuito adlı gemi ile ilgili son gelişmeyi açıklayarak, ‘‘TAEKin görevlendirdiği İstanbul Denizcilik ve Sörvey şirketi, noterden gönderdiği ihtarname ile ÖGE Gemi Söküm şirketi ile daha önce yaptığı sözleşmeyi, radyasyon kontrolü yapılmadığı gerekçesiyle tek taraflı iptal ettiğini bildirdi` dedi.


Bozoğlu, Ocak ayı sonunda yaptıkları açıklama ile günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tanker hakkında 2013 yılında inceleme yapıldığını ve olması gereken değerlerden 5 kat fazla radyoaktivite tespit edildiğini söylediklerinde, Çevre ve Şehir Bakanlığı ve GEMİSANDER Başkanı tarafından eleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu:


‘Türkiye‘ye girmeden gemide inceleme yapılmasını istemiştik. Hatta gönüllü olarak buna talip olduğumuzu söylemiştik. Çevre İl Müdürü her türlü incelemenin yapılacağını, özellikle TAEK‘in gemide inceleme yapacağını söylemişti. Biz de bunun üzerine tehlikeli madde içermediğine ilişkin raporun kamuoyu ile paylaşılmasını istemiştik. Ama bugüne kadar herhangi bir rapor açıklanmadı kamuoyuna.‘

ŞİRKETTEN ‘SÖZLEŞMEYİ İPTAL‘ İHBARNAMESİ

ÇESAM Başkanı Bozoğlu, TAEK tarafından gemiyi incelemekle görevlendirilen şirketin, 16 Şubat 2015 tarihinde ÖGE Gemi Söküm Şirketi ile yaptığı sözleşmeyi, noterden gönderdiği ihbarname ile tek taraflı olarak iptal ettiğini kaydederek, ‘Bu belge de bizim aslında ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor‘ dedi.
Adı geçen şirketin, iptal gerekçesi olarak sözleşmenin 7. maddesini gösterdiğini kaydeden Bozoğlu, ‘Sözkonusu maddede, söküm yapılırken her parçanın radyasyon kontrolünün yapılması gerektiği, ancak Mart başında söküme başlanmış olmasına rağmen kendilerine herhangi bir inceleme talebi gelmediğini belirtiyor‘ şeklinde konuştu. İhbarnameyi okuyan Baran Bozoğlu şöyle devam etti:


‘Şirket ihbarnamede, ‘‘16 Şubat 2015 tarihinde ÖGE Gemi Söküm İth. İhr. Tic. Ve San. A.Ş. ile İstanbul Denizcilik ve Sörvey Hizmetleri Ltd. Şti. arasında yapılmış olan sözleşmenin 7. Maddesi gereğince KUİTO isimli geminin sökümüne başlandığında, Radyasyon kontrolü için talepte bulunulmadı gerekirken, herhangi bir talepte bulunulmadan 02.03. 2015 tarihinde söküme başlandığını öğrenmiş bulunmaktayız. KUITO isimli geminin sökümüne başlandığı ve halen devam edilmesine rağmen bu güne kadar sökümü yapılan parçaların radyasyon kontrolünün yapılmasına dair herhangi bir talepte bulunulmamıştır.
Aksine, 20 Mart 2015 tarihinde tarafımıza e-posta ile iletilen mesajda, Aliağa Gümrük Müdürlüğü bilgisi dahilinde, Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) nezdinde radyasyon kontrolü yaptırıldığı ve ilgili birimlere günlük olarak rapor verildiği belirtilmektedir. Çevre ve insan sağlığı açısından büyük önem arz etmekte olan radyasyon kontrolünün yetkisiz kişi ve kuruluşlar ile yaptırılması sonucunda doğacak olan riskler ortadadır.


Sökümü gerçekleştirilen parçalarda şu ana kadar yapılmış ya da yapılacak olan radyasyon kontrolleri hususunda hiçbir sorumluluk almayacağımızı ve sözleşmenin uyulmayan 7. maddesi uyarınca söz konusu sözleşmeyi tek taraflı olarak iptal ettiğimizi bilgilerinize sunarız” diyor.
Şimdi biz, Çevre İl Müdüründen bu ihbarnameyi yorumlamasını bekliyoruz. İnceleme yapıldığını, geminin TAEK tarafından incelendiğinin ve tehlikeli maddeye rastlanmadığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığından da bu ihbarnameyi yorumlamasını bekliyoruz.‘

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

‘Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda derdimiz ülkemizin suyu, toprağı, işçilerin ve halkın sağlığı demiştik. Bu belge ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyordiyen Baran Bozoğlu, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını söyledi. GEMİSANDER Başkanının kendisini cahillikle suçlayarak istifaya davet ettiğini de kaydeden Bozoğlu, ‘Sayın Başkana tazminat davasını şimdi biz açacağız. Kazanacağımız tazminat parasını da LÖSEVe biz bağışlayacağız` diye konuştu.

Konu ile ilgili gazete haberleri:

Milliyet Gazetesi 10 Nisan 2015

Aydınlık Gazetesi 10 Nisan 2015

Haber Türk Gazetesi 10 Nisan 2015

Yenigün Gazetesi 10 Nisan 2015

Cumhuriyet Gazetesi 13 Nisan 2015