Tiyatro Çevrilmesine İzin Vermeyiz

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu, 02 Şubat pazartesi günü İzmir Şube Başkanı Helil Kınay ile birlikte İzmir Aliağa`ya giderek, Gemi Söküm Bölgesinde basın açıklaması yaptı.
Gemi‘de yaklaşık 2 milyon metre uzunluğunda petrolle kaplanmış, çamur tortusu ile dolu boru yani tehlikeli atık bulunduğunu düşündüklerini söyleyen Bozoğlu, şöyle konuştu:
‘1979 yılında üretilmesi nedeniyle asbest oranının yüksek olduğu öngörülebilmektedir. Öte yandan, PCB içeren elektrik şalt malzemesi, transformatör, kondansatör gibi tehlikeli maddelerinde olduğu bilinmektedir.


Elimizdeki Aralık 2013 tarihli rapora göre, radyoaktivite seviyesi doğal sınırın 5 katıdır. Raporda ayrıca detaylı inceleme yapıldığında bu miktarın çok daha fazla olacağı belirtilmektedir. Yani sadece uzaktan cihaz tutarak değil geminin ilgili yerlerinden numune alınarak radyoaktivite durumu belirlenmelidir. Radyoaktivitenin değerlendirilmesi için TAEK ekipleri tarafından detaylı inceleme yapılması gerekmektedir. Söz konusu halk sağlığı, işçi sağlığı, doğa ve yaşamdır.
DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN
Geminin temiz olduğuna dair Sea2Cradle ve Angola Bakanlığı‘ndan temiz raporu alındığı açıklandığını kaydeden Bozoğlu, ‘Sea2Cradle firması ISRA isimli derneğin üyesidir. Bu dernek de yine Aliağa‘daki söküm firmalarının oluşturduğu ve yönetiminde olduğu bir dernektir. Uluslararası, bağımsız bir kuruluş niteliği yoktur. Gemiyi elinden çıkarmaya çalışan Angola‘nın ise radyoaktivite ve tehlikeli atık konusunda uzman olduğunu söylemek mümkün değildir. Angola‘nın derdi gemiyi elden çıkartmaktırdiye konuştu.
GEMİDEKİ RADYOAKTİVİTE İHTİMALİ İHALE DOKÜMANINDA BİLE YAZMAKTADIR!
Bozoğlu, geminin ihale dokümanının 8. maddesinde açıkça radyoaktivite riskinden, aynı madde içerisinde radyoaktif maddelerin sökülmeleri ve konteynırlar ile Angola‘ya gönderilmesi gerektiğinden bahsedildiğini belirterek, ‘Ek olarak, Angola‘nın Kuito‘yu sökmek için alacak olan ülke ile radyoaktif atıkları geri alacağına dair anlaşma yapacağı belirtilmektedir. Bu bilgi kamuoyundan gizlenmektedir. Yaptığımız açıklamaya rağmen herhangi bir bilgi belge kamuoyu ile paylaşılmamıştır
dedi.
Aliağa Liman Başkanı Levent Köleteli ve Çevre İl Müdürü Selahattin Varan ile de görüşen ÇMO Başkanı Bozoğlu ve İzmir Şube Başkanı Kınay, kaygılarını bildirerek, ellerindeki bilgileri paylaştı.

Hürriyet Ege Gazetesi 02 Şubat 2015

 

Posta Ege Gazetesi 02 Şubat 2015

Aliağa Ekspres Gazetesi 02 Şubat 2015

Birgün Gazetesi 02 Şubat 2015

Bugün Gazetesi 02 Şubat 2015

 

Cumhuriyet Gazetesi 02 Şubat 2015

 

Evrensel Gazetesi 02 Şubat 2015

Hürriyet Daily News Gazetesi 02 Şubat 2015

İzmir 9 Eylül Gazetesi 02 Şubat 2015

Sözcü Gazetesi 02 Şubat 2015

Taraf Gazetesi 02 Şubat 2015

Yeni Şafak Gazetesi 02 Şubat 2015