TMMOB susmadı, susmayacak

TMMOB ve bağlı Odalar, AKP Hükümeti tarafından hazırlanan torba yasaya karşı Türkiye‘nin dört bir yanından yürüyüş başlattı. “ÜLKEMİZE, HALKIMIZA VE MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYOR, ANKARA YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ BAŞLATIYORUZ” başlığıyla yola çıkan 50‘ye yakın yerde basın açıklaması yaptı.
Sekiz koldan yola çıkan TMMOB üyelerine, Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, 11 Şubat Çarşamba günü Aydın‘dan katıldı. Bozoğlu ve beraberindeki heyet, Aydın‘da ardından da Denizli‘ye geçerek basına ve halka yürüyüş amaçlarını anlattı.

Akşamı İzmir’de geçiren heyet 12 Şubat Perşembe sabah Kemalpaşa‘da köy kahvesinde vatandaşlarla biraraya geldi. Köy halkının, yapılacak taş ocağı nedeniyle yaşadıkları sorunları dinleyen TMMOB üyeleri, köy halkına mücadelelerinde destek sözü verdi.

 

Buradan Manisa’ya geçen heyet, ilde basın açıklaması yaptı. ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu burada yaptığı konuşmada, ‘Zehirli gemiye dur dediği için, Akkuyu’daki sahte imzayı ortaya çıkarttığı için, yalana talana dur dediği için TMMOB susturulmak isteniyor. Ancak susturamayacaklar, susmayacağız’ dedi.

 

Daha sonra Soma‘ya geçen, burada maden işçileri ve DİSK üyeleriyle buluşan mimar, mühendis ve şehir plancıları, Soma meydanındaki madenciler heykelinin önünde basın açıklaması yaparak daha önce olduğu gibi bundan sonra da Soma işçilerinin yanında olacaklarını haykırdı.

Heyet daha sonra Yırca‘ya geçerek köylülerle bir araya geldi. Köy kahvesinde toplanan halka yürürüşlerin amacının anlatıldı. Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın da zeytin ağaçlarının kesilmesinin ardından yaşanan süreci anlattı. ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu söz alarak, ilk günden bu yana yanında oldukları Yırca halkına, haklı mücadelelerini izlemeye devam ettiklerini ve sürecin takipçisi olmayı sürdüreceklerini söyledi.


Yırca’dan ayrılan TMMOB heyeti İzmir’e dönerek Alsancak meydanında gerçekleştirilen meşaleli yürüyüşe katıldı.
TMMOB üyeleri, 14 Şubatta Ankarada gerçekleştirecek TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu`nda buluşacak.