TMMOB’da çevre sorunları konuşuldu

İnanış Gazetesi 22 Haziran 2015

Zonguldak 14. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Boran Bozoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı söyleşi düzenlendi.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nda gerçekleşen söyleşiye, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, sivil toplum örgütleri temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Zonguldak’ta olmaktan ötürü mutluluk duyduğunu ifade eden TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Boran Bozoğlu, “Böyle bir konuyu belediye ve sivil toplum kuruluşları olarak gündeme getirdiğiniz ve nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. Yapacağım sunumla genel olarak, Türkiye’deki çevre politikaları ve son dönemde yaşanan çevre problemlerinin üzerinde duracağım. Hiç kuşkusuz Zonguldak bölgesine yaşanan problemlere de eminim temas edeceğiz. Sunum sonunda da çevre sorunlarına karşı neler yapmak, nasıl bir mücadele ortaya koymak gerekiyor, çevreyi dert eden insanlar gerçekten yatırımlara karşı olan insanlar mı yoksa ülkesinin daha iyi kalkınmasını isteyen insanlar mı sorularını belki tartışma fırsatımız olacak” dedi.
Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise insanlara çevre bilincini aşılamak için çok mesafe kat etmek istediklerini vurgulayarak, “Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı’nın genç yaşta olması bizleri çok mutlu etti. Demek ki, Yüce Atatürk Türkiye’yi gençlere boşuna bırakmamış. Zonguldak’ımıza kadar geldiniz şeref verdiniz, bizleri onurlandırdınız. Yerel yönetimler olarak çevre bilincini yerleştirmede çok mesafe kat etmek istiyoruz. Biraz kat ettik ama yeterli değil. Avrupa’nın gelişmiş bölgelerinde dahi bazen sorunlar yaşanabiliyor. Yerel yönetimler olarak üzerimize almış olduğumu görevi yerine getirmek için sivil toplum örgütleriyle birebir bağlantı kurmak istiyoruz. Onlarda bize bu konuda çok büyük destek veriyor. Gerekli toplantıları ve girişimleri yaptıkları için kendilerine müteşekkirim. İnşallah ileriki yıllarda çevre olarak daha temiz bir Zonguldak göreceğiz” ifadelerini kullandı.
Başkan Akdemir konuşmasının ardından Bozoğlu’na madenci heykeli ve plaket taktim etti.