Toprak Kirliliği Masaya Yatırılacak

ÇMO Başkanı Bozoğlu: Çalıştayın amacı, öncelikle bu kirliliklerin önlenmesi, var olanların giderilmesi için bilimsel ve teknik olarak neler yapılabileceğini görebilmek, Avrupa Birliği’ndeki uygulamaları konuşmak ve Türkiye’de nasıl yapılacağını tartışmaktır…gün

Yedigün Gazetesi 14 Temmuz 2016

Ankara 24 Saat Gazetesi 14 Temmuz 2016

Çevreciler, Türkiye’de var olan toprak kirliliğinin giderilmesi ve yeniden oluşmasının önlenmesi için 15 Temmuz’da Ankara’da bir araya gelecek. Türkiye’nin tarımsal üretim yapan bir ülke olmasının yanı sıra sanayileştiğine de dikkati çeken Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, , “Bu yüzden toprak, hava ve su kirliliği gibi sorunlar gittikçe artıyor.

Çalıştayın amacı, öncelikle bu kirliliklerin önlenmesi, var olanların giderilmesi için bilimsel ve teknik olarak neler yapılabileceğini görebilmek, Avrupa Birliği’ndeki uygulamaları konuşmak ve Türkiye’de nasıl yapılacağını tartışmaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı Çevre Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilecek “Toprak Kirliliği Çalıştayı”nda ilgili kurum ve kuruluşlar, konuya ilişkin bilimsel ve teknik olarak yapılabilecekleri ele alacak.

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, AA muhabirine başkentte düzenlenecek çalıştay hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin tarımsal üretim yapan bir ülke olmasının yanı sıra sanayileştiğine de dikkati çeken Bozoğlu, “Bu yüzden toprak, hava ve su kirliliği gibi sorunlar gittikçe artıyor. Çalıştayın amacı, öncelikle bu kirliliklerin önlenmesi, var olanların giderilmesi için bilimsel ve teknik olarak neler yapılabileceğini görebilmek, Avrupa Birliği’ndeki uygulamaları konuşmak ve Türkiye’de nasıl yapılacağını tartışmaktır.” ifadelerini kullandı.

Çalıştayda, “Toprak kirliliğinin kontrol ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik” ile Avrupa’daki toprak mevzuatına dair örneklerin sunulacağını belirten Bozoğlu, Türkiye’deki toprak kirliliğini önlemek ve çözmek için önerilerin bu çalıştayda masaya yatırılacağını söyledi.

Bozoğlu, çalıştay sonunda özellikle sanayiciler için önemli veriler elde edileceğini dile getirerek, aynı konuda faaliyet gösteren uzman ve akademisyenlerin deneyimlerini paylaşacaklarını belirtti.

Sanayiciyi, çevre sektörünü, çevre mühendislerini ve bu alanda çalışmayı planlayan kurum ve kuruluşları bir araya getirecek çalıştayda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları tarafından da sunumlar gerçekleştirileceğini aktaran Bozoğlu, bu sunumların kitapçık haline getirilerek, ilgililerle paylaşılacağını kaydetti.