‘ULAŞTIRMA BAKANLIĞI PROJELERİNDE ÇEVREYE DAHA DUYARLI OLMALI’

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin’i ziyaret etti

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin’i ziyaretinde, büyük projeler hakkında önceden bilgi sahibi olmak istediklerini söyledi.

Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik’le ilgili görüşlerini aktarmak ve yeni görevinde hayırlı olsun demek için Müsteşar Bilgin’i ziyaretinde Bozoğlu, yapılan her projeye muhalefet edip karşı çıkmadıklarını olumlu projeleri desteklediklerini, yalnızca çevreye ve kamu yararına karşı olan projeleri eleştirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

‘Biz meslek odası olarak birlikte hareket edelim, görüşlerimizi bildirelim istiyoruz. Örneğin 3. Havalimanı, 3. Köprü Gebze otoyolu vb gibi pek çok projeden öncesinde haberdar olamıyoruz. İşlerin sağlıklı, doğru ve kamu yararı gözetilerek sürebilmesi için böylesine büyük projelerde bizim de görüşlerimiz alınsın isteriz. Projeler hayata geçirilmeden aksaklıları görüp gösterebilirsek yatırımcı açısından da iyi olur diye düşünüyoruz.’

Çevre sorunlarına herkesin dolayısıyla Ulaştırma Bakanlığı’nın da duyarlılık göstermesi gerektiğine vurgu yapan Bozoğlu, Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik çalışmasını önemli bulduklarını, olumlu karşıladıklarını ancak bazı eleştirileri olduğunu söyledi.

Yönetmelikte, üniversite mezunlarının on günlük eğitimden geçirilerek  tehlikeli işlerde çalıştırılmasının önünün açıldığına dikkati çeken ÇMO Başkanı, ‘Ancak öyle işler var ki, mühendislik bilgisi gerektiriyor. Yani edebiyat fakültesinden mezun bir arkadaşın böylesine tehlikeli bir göreve, on günlük eğitimle getirilmesini doğru bulmuyoruz. Özellikle çevre ve kimya mühendislerinin buralarda çalıştırılması daha doğru olur diye düşünüyoruz’ dedi.

Adı geçen on günlük eğitim sürecinin ve sonucunda yapılacak sınavın çok sıkı tutulacağını anlatan Feridun Bilgin,  yine de konuyu tekrardan değerlendirecekleri sözünü verdi.

Müsteşar Bilgin’in makamında gerçekleşen ziyarette ÇMO Başkanı,  adı Ulaştırma Bakanlığı olsa da meslektaşlarının bilgi birikimini gerektiren, özellikle bağlı kuruluşlarda daha fazla çevre mühendisi istihdam edilmesini istedi.