Yağışlı gecen kışa rağmen, Ankaralı Kızılırmak suyu içiyor

Şubat ayının son günleri ile Mart ayı başında Ankara’da pek çok vatandaş şebeke suyunun koktuğundan şikayet etti.

Zaman Gazetesi 06 Mart 2015


ASKİ’nin verileri de Şubat’ın 25’i ile 1 Mart tarihleri arasında Kesikköprü Barajı’ndan alınan su miktarında ‘anormal’ bir artış olduğunu doğruluyor. Bu tarihler arasında alınan su, günlük toplam suyun neredeyse yansı kadar.
ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, yağışlı geçen kışa rağmen Kızılırmak’tan yüksek oranda su alınmasıyla ilgili olarak, “Şimdi su sorunu gündemde olmadığı için Kızılırmak suyunu verip, temiz suyu biriktirme amacıyla bu yapılıyor olabilir” dedi. Bozoğlu, Kızılırmak suyunun sülfat oranı yüksek olduğu için şebeke borularındaki pası sökerek suya karıştırdığını, bunun da insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Bozoğlu, “Halk Sağlığı Kurumu analiz yaparak sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmalıdır. Gökçek’in kendi yaptığı analizler bilimsel değildir” ifadelerini kullandı.
2014 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sert tartışmalara sahne olan, Ankara gündemini uzun süre meşgul eden ‘kirli su’ tartışması yeniden gündeme geldi. Son günlerde şebeke sularının koktuğu ve kirliği göründüğüne dair vatandaşlardan yoğun şikayetler geliyor. Ağustos ayında Ankara suyunun 3’te l’lik kısmını Kızılırmak suyunun aktığı Kesikköprü Barajı’ndan karşılayan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 Şubat ayının ikinci yansı ile 1 Mart günü şehre verilen suyun yansı kadar miktarı yine bu barajdan aldığı ortaya çıktı. Ankara’ya günlük 1 milyon 8 bin 658 metreküp su verildiği düşünülürse Kesikköprü’den alınan suyun yüksekliği daha net ortaya çıkıyor. ASKİ’nin internet sitesinde Kızılırmak’tan alınan suyun aktığı Kesikköprü Barajı’ndan alınan su miktan her gün düzenli olarak yazılıyor. Bu rakamlar incelendiğinde kirliliğin en yoğun Kış mevsiminde yağan kara rağmen Aski tarafından Şubat ayının son günleri ile Mart ayının başına kadar şebekeye Kızılırmak suyu verildiği ortaya çıktı. Baran Bozoğlu, “Kızırmak’tan gelen suyun sülfat oranı yüksek. Güncel analiz sonuçları kamuoyu ile paylaşılmalı” dedi.
25 ŞUBATTA ‘ANORMAL’ ARTIŞ BAŞLIYOR
ASKİ’nin açıkladığı verilere göre Ocak boyunca ortalama 200 bin metreküp civarında su Kesikköprü’den Ankara’ya verildi. 27 Ocak’tan itibaren ise rakam 300 “bin metreküpün üstüne çıkarak hızla yükseliyor. Şubat ayı boyunca birkaç gün 370 bin metreküp civarında seyreden artış, 7 Şubat’ta birden kesilerek sıfıra iniyor. 13 Şubat dahil Kesikköprü’den hiç su alınmazken, 14 Şubat’ta 380 bin metreküpe ulaşıyor. 24 Şubat tarihinde rakam 373 bin metreküp olarak görülürken, 25 Şubat’ta birden fırlayarak 463 bin metreküpe çıkıyor.
Böylece Kesikköprü’den alınan sudaki ‘anormal artış’ ortaya çıkıyor. Bu tarihten sonra 26 Şubat’ta 476 bin metreküp su alınırken, 1 Mart günü en yüksek seviyesine çıkarak 485 bin metreküpe kadar çıkıp  2 Mart’ta tekrar düşüşe geçen su miktarı 282’Sin metreküp olarak ölçülürken 3 Mart’ta 184 bine, 4 Mart’ta ise 189 bin metreküpe düşüyor. Tabloda Kesikköprü olarak İfade edilen miktarlar ASKİ tarafından şebeke suyuna katılan miktarı gösteriyor.