Yatırımlara Esas Havza Planı Olmalı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, yatırımlarda havza planı ve hukukun esas alınması gerektiğini söyledi.

ÇMO Başkanı Bozoğlu, Zonguldak’ta gerçekleştirilen “Enerji Hukuku” konulu eğitim seminerinde toplantıda çevre mevzuatı ve hukuk konusunda sunum yaptı.

Zonguldak Barosu tarafından, geçtiğimiz cumartesi günü düzenlenen ‘Enerji Hukuku’ konulu seminerde TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler, yaptığı açış konuşmasında enerjiye duyulan ihtiyacın teknolojik gelişmelere paralel sürekli artış gösterdiğini söyledi. Besler, diğer yandan enerji elde edilmesi uğruna verilen savaşların, doğal kaynaklara verilen geri dönülmez zararların en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. Besler, özellikle son yıllarda HES inşaatlarından, altın arama çalışmalarına, taş ve maden ocaklarından, havaalanı ve köprü inşaatlarına, katledilen zeytin ağaçlarından, otel inşaatlarına, Atatürk Orman Çiftliği’ne kondurulan saraya kadar büyük bir çevre kırımı yaşandığını söyledi.

Çevre mevzuatı ve hukuk konusunda sunum yapan ÇMO Başkanı,  yeni çed yönetmeliğini değerlendirdi. Yönetmeliği ‘vahim olarak değerlendiren Bozoğlu, ‘ÇED Yönetmeliği’nde yapılan son son 20 yıldır karşılaşılan en vahim yönetmelik’ dedi. ÇED sürecinde yaşanan sorunları ve enerji yatırımlarında çed sorunlarına da değinen Bozoğlu, yatırımlarda havza planı ve hukukun esas alınınması gerektiğini söyledi

Yaklaşık üç aydır, yurt genelinde gerçekleştirdiği teknik inceleme gezileri hakkında da bilgi veren Bozoğlu, burada karşılaştığı hukuksuzlukları, örnekleriyle paylaştı.

Seminere Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Düzce Baro Başkanlarının yanı sıra üye avukatlar ve davetliler katıldı.