Yeni Bir İncirlik Üssü Yaratılmaya Çalışılıyor

Akkuyu’da yapılması planlanan santrale karşı Mersin’de düzenlenen mitingde konuşan Bozoğlu,  ‘Nükleer santrallerle yeni  bir İncirlik üssü yaratmaya çalışılıyor’ dedi.

Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) çağrısıyla, Mersin’e gelen nükleer karşıtları, Forum AVM ve Özgür Çocuk Parkı’ndan başlayan iki yürüyüşle Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nda toplandı. ÇMO Başkanı, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı’nın ardında, ‘Dostlarım Soner, Öner ve Güneş’i anarak başlamak istiyorum. Mücadeleleri mücadelemizdir’ diye sözlerine başladı .

 

Son dört aydır çevre sorunları yaşanan bölgelere yaptığı ziyaretlere değinen Bozoğlu şöyle konuştu:

‘Bu sürede sağlıklı çevrede yaşamak için mücadele veren yurttaşlarla beraberiz. Sizlere onların selamını getirdim. Sizlere Yırcalıların selamını getirdim. Sizlere Artvin’de Cerattepe’de altın madenine karşı direnen değerli Artvinlilerin selamını getirdim. Sizlere Arhavi’de hukuksuz, bilim dışı HES projelerine karşı direnen Arhavililerin selamını getirdim. Sizlere Amasra’da bilim dışı yapılmaya çalışılan termik santrale karşı direnen Bartınlıların selamını getirdim. Dersim’de Munzur özgür aksın diyen değerli Dersimlilerin selamını getirdim. Sizlere Alakır Vadisinde 8 tane HES projesini bir dere üzerinde yapmaya kalkışan iktidara karşı direnen Birhan’ın, Tuğba’nın selamını getirdim.

Değerli arkadaşlar, bunları çok iyi tanıyoruz, bunları çok iyi biliyoruz. Manisa’da uranyum madenini açık bırakıp gidenlerdir bunlar. Bunlar İzmir Gaziemir’de radyoaktif atıkların üzerine toprak döken iktidardır. Bunlar ülkemize gelen radyoaktif gemiyi bilmeyen insanlardır. Bunlar sahte imzalarla oluşturulan raporları onaylayanlardır. Bunlar Mersin’de kurmaya çalıştıkları nükleer santrallerle yeni  bir İncirlik üssü yaratmaya çalışanlardır. Bunlar ki, ekmeğimize, suyumuza göz koyanlardır. Değerli arkadaşlar, yıldırmaya çalışıyorlar yılmayacağız.’ Baran Bozoğlu sözlerinin Adnan Yücel’in, ‘ey herşey bitti diyenler / korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler / ne kırlarda direnen çiçekler  /ne kentlerde devleşen öfkeler / henüz elveda demediler. / bitmedi daha sürüyor o kavga /ve sürecek / yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!’  şiiriyle tamamladı.

Mitinge, ÇMO Adana temsilcisi Kenan Doğan ile birlikte giden Baran Bozoğlu,  burada Mersin temsilcisi Zehra Korkmaz ve öğrencilerle de biraraya geldi, fotoğraf çektirdi. Bozoğlu ve Korkmaz, kürsü önünde oluşturulan oyuncak kulesine de birlikte oyuncak ayı attı.

“Nükleer santrale sonuna kadar direnileceği” mesajı verilen mitinge katılım yağmura rağmen yüksek oldu. Mitinge çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Miting Kapsamındaki bir konser,  Özgecan Aslan cinayeti nedeniyle iptal edildi.