Yeşil Yolda 3 Bin Futbol Sahası Beton…

Bozoğlu: Yeşil yol tamamlandığında 3 bin futbol sahası büyüklüğünde beton dökülmüş olacak…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Yaşam Alanıma Dokunma konulu sempozyumda, Karadeniz yaylalarına yapılacak olan Yeşil Yol hakkında değerlendirmelerde bulunarak,  ‘Yeşil yol tamamlandığında, yol için 3 bin futbol sahası büyüklüğünde beton dökülmüş olacak’ diye konuştu.

Yaylaların Kardeşliği Platformu tarafından, hafta sonu Ankara’da düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak katılan Bozoğlu, Türkiye’de ÇED Süreci başlıklı sunum yaptı. ÇED’in tarihçesi, Avrupa ve Türkiye’deki uygulamalarını anlatan ÇMO Başkanı, ülkemizdeki yanlış uygulamalara örnekler verdi. ÇED’in projeleri engelleyen değil, çevre ve insan sağlığı açısından doğru yere doğru şeyin yapılabilmesi için bir planlama süreci olduğuna vurgu yapan Bozoğlu, ‘Sağlıklı bir çevrede yaşamak bütün canlıların hakkı’ dedi.

Karadeniz yaylalarında yapılmakta olan Yeşil Yol ve neden olacağı çevre sorunlarına da değinen Baran Bozoğlu, durumun vahim olduğunu, yolun tamamlanması durumunda bölgeye 3 bin futbol sahası büyüklüğünde beton dökülmüş olacağını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk salonunda yapılan ve iki gün süren sempozyum sonunda sonuç bildirgesi hazırlandı.