Yönetmelikler Hukuksuzluğa Uygun Hale Getirildi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, Çevreci Etkinlikler’in 2. Yılında Çevre Sorunlarına Çözümler Buluşması’nda düzenlenen panelde Türkiye’de yaşanan çevre sorunlarını değerlendirdi.


Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’da düzenelenen “Çevre Sorunlarına Çözümler Buluşması’nda düzenlenen panelde, ülkede yaşanan çevre sorunlarına değinerek, çözüme yönelik mücadele pratiklerini anlattı. Bozoğlu, Türkiye’de yaşanan çevre sorunlarının çözümü için önceliğin şeffaflıkta olduğunu belirterek, ‘Öncelikle şeffaflık, demokrasi ve hukukun üstünlüğü sağlanmalı ki, çevre sorunlarında çözüm yaşanabilsin. Bu saydıklarımız olmadan çevre sorunları katlanarak devam edecek’ dedi.


Türkiye’deki çevre politikaları, çevre mevzuatı, yönetmelik ve kanunlardan örnekler de vererek uygulamadaki eksiklikleri ve yanlışları vurgulayan Baran Bozoğlu, ‘Önceden oldukça iyi yönetmelikler vardı, gerçekten çevreyi koruyan, buna önem veren. Ancak o yönetmelikler uygulanmıyordu. Şimdi bu yönetmelikler değiştirildi yapılan yanlış ve hukuksuz planlara uygun hale getirildi’ diye konuştu.