Zehir Hattı Genişliyor

Bozoğlu: Bölgede ciddi ekolojik kriz yaşanacak…

İzmir 9 Eylül Gazetesi 11 Mayıs 2016

Yeniçağ Gazetesi 18 Mayıs 2016

SOMA Termik Santrali ile Yırca yakınında inşaatı başlayan Kolin Termik Santralinin bulunduğu 25 kilometrelik alanda üçüncü bir termik santral planlanması tepki topladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Kınık’ta Polyak Eynez Enerji Üretim A.Ş. tarafından termik santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başladığını duyurdu. Kınık’ta dün gerçekleşen halkın katılımı toplantısında bazı vatandaşlar santralin kurulması yönündeki olumlu görüşe şerh koydu. Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, bu santralle birlikte var olan hava kirliliğinin kronikleşeceğini, bölgede ciddi ekolojik krizlerin yaşanacağını söyledi.

SOMA Termik Santrali ile Yırca yakınlarında inşaatı başlayan Kolin Termik Santrali’nin bulunduğu 25 kilometrelik alanda üçüncü bir termik santral planlanması çevrecilerin tepkilerine neden oldu.

İzmir Kınık’ta Polyak Eynez Enerji Üretim A.Ş. tarafından kurulacak termik santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Dün, Kınık Kalemköy’de halkın katılımı toplantısı gerçekleşti ve santralin önündeki engellerden biri daha kalkmış oldu.

Kınık’ta kurulacak santralin çevre katliamına yol açacağını belirten Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, cennet bölgelerin termik santral üssüne dönüştürülmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti ve “Proje tanıtım dosyasında santralin 691 megavat ve 300 megavat gücüne sahip iki üniteden oluşacağı belirtiliyor. 991 megavatlık iki ünitede saatte 550 ton kömür yakılacak, yılda 1 milyon ton atık çıkacak” dedi.

Termik santral ve atık depolama sahasının Karadere Barajı’nın yanına kurulduğunun belirtildiğini kaydeden Bozoğlu, bunun vahim bir karar olduğunu söyledi ve “Santral ile birlikte bölge yaşanılmaz, tarım yapılamaz hale gelecek” dedi.